Hopp til hovedinnhold

Klimaendringer og dagligliv på Svalbard

Hvorfor “gråter” Svalbard? Klimaendringene og konsekvensene for dagliglivet på Svalbard er første tema i foredragsserien Lantern Lectures.

Statsmeteorolog Ine-Therese Pedersen holder det første foredraget i serien Lantern Lectures. Foredraget holdes på norsk.

Svalbard Museum
13. nov. 2025
18.00 – 19.00

Klimaet på Svalbard endrer seg raskt, temperaturene stiger, isbreene smelter og nedbøren øker. I dette foredraget reflekterer Ine-Therese Pedersen over hvordan disse endringene påvirker dagliglivet i Arktis og hva det vil si å leve i et landskap som er synlig i endring.

Ine-Therese Pedersen er statsmeteorolog og hobbyfotograf. Hun har bodd på Svalbard i totalt tolv år, inkludert de siste syv årene på rad. Hun er mor til tre barn og eier av en husky.

Lantern Lectures er et samarbeid mellom Artica Svalbard og Svalbard museum.

Foredraget holdes på norsk.